GLASS & CERAMICS / Ceramics / Klotvas 4621048
*
nr 462 1048
Wilhelm KÃ¥ge
(1889-1960), Sverige
Lenght: ()
Klotvas, "Argenta", Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg 1944, modell '1042 I', N, fiskmotiv, höjd: 12, 5 cm, stämplad: 'Handdrejad' och 'Gustavsberg KÅGE', målarsignatur P (Marianne Preissler?)
Wilhelm KÃ¥ge, born 1889 in Stockholm, dead 1960, Swedish ceramist.
Estimate:
2000
Sold:
SEK 1500
Auction date:
Monday April 23 2007
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
20/4 11:38:23
1
Vinnande bud
- Thema-auction
- Artist/Designer
Wilhelm KÃ¥ge
Wilhelm KÃ¥ge, born 1889 in Stockholm, dead 1960, Swedish ceramist.
Read more about Wilhelm KÃ¥ge
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fiskmotiv keramik klotvas marianne preissler? målarsignatur p svensk keramik svensk keramiker svenska keramiker sverige wilhelm kåge
-
2049 COFFEE SET
27 pieces, Wilhelm KÃ¥ge (1889-1960), Sweden. Gusta..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:34
-
2010 VASE
Wilhelm KÃ¥ge (1889-1960), Sweden. Argenta, Gustavs..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:40
*
Wilhelm KÃ¥ge
Wilhelm KÃ¥ge, born 1889 in Stockholm, dead 1960, Swedish ceramist.
Read more about Wilhelm KÃ¥ge
nr 462 1048
Wilhelm KÃ¥ge
(1889-1960), Sverige
Lenght: ()
Klotvas, "Argenta", Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg 1944, modell '1042 I', N, fiskmotiv, höjd: 12, 5 cm, stämplad: 'Handdrejad' och 'Gustavsberg KÅGE', målarsignatur P (Marianne Preissler?)
Wilhelm KÃ¥ge, born 1889 in Stockholm, dead 1960, Swedish ceramist.
Estimate: | 2000 |
---|---|
Sold: | SEK 1500 |
Auction date: |
Monday April 23 2007 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
20/4 11:38:23 | 1 | Vinnande bud |
- Thema-auction
- Artist/Designer
Wilhelm KÃ¥ge
Wilhelm KÃ¥ge, born 1889 in Stockholm, dead 1960, Swedish ceramist.Read more about Wilhelm KÃ¥ge
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fiskmotiv keramik klotvas marianne preissler? målarsignatur p svensk keramik svensk keramiker svenska keramiker sverige wilhelm kåge
-
2049 COFFEE SET
27 pieces, Wilhelm KÃ¥ge (1889-1960), Sweden. Gusta..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:34 -
2010 VASE
Wilhelm KÃ¥ge (1889-1960), Sweden. Argenta, Gustavs..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:40